Google Ads (dříve Google AdWords) z pohledu nástroje Google Analytics
Jestliže inzerujete v reklamním systému Google Ads (dříve AdWords), bude vás jistě zajímat, jakou výkonnost mají vaše PPC kampaně. Pouhým vyhodnocováním kampaní v rozhraní Google Ads (dříve AdWords) získáte pouze jednostranný pohled na vaše kampaně. Pro objektivnější vyhodnocení doporučuji ještě využít nástroj Google Analytics, díky němuž získat náhled na PPC kampaně ze zcela jiné perspektivy.
Proč propojit účet Google Ads (dříve Google AdWords) v nástroji Google Analytics?
Prokliky, počet zobrazení, míra CTR, konverze, cena za konverzi, maximální CPC jsou data, která naleznete právě v Google Ads (dříve AdWords). To ale opravdu nestačí. Tedy alespoň mně to vůbec nestačí. Díky propojení vašeho účtu Google Ads (dříve AdWords) v nástroji Google Analytics se vám zobrazí široká škála metrik, které obvykle používáte pro vyhodnocování návštěvnosti ve vaší webové analytice. Zkusme se na to tedy podívat detailněji.
Co to je automatické značkování nebo-li autotagging?
Automatické značkování přidá k cílové URL u vaší reklamy jedinečné ID (tzv. gclid). Díky tomuto jedinečnému ID pozná Google Analytics celou řadu informací o kliknutí. Právě proto doporučuji mít zapnuté automatické značkování. Pak v podstatě u Google Ads (dříve AdWords) není důvod využívat manuální značkování, které v sobě obsahuje velmi málo informací k případnému vyhodnocení kampaní.
Jak poznat, zda máte automatické značkování nebo manuální značkování?
Buď si to můžete rovnou zkontrolovat ve Vašem Google Analytics, popřípadě si můžete sami vyzkoušet zda se vám po prokliku otevře URL s parametrem gclid, nebo s tzv. UTM parametry.
Co to jsou UTM parametry?
Pomocí UTM parametrů si můžete ručně (manuálně) označkovat vaše cílové URL ve vašich kampaních. Ale moc to nedoporučuji. Pokud je však využíváte, uvidíte v cílových URL adresách nejspíše tyto parametry:
- utm_source - zdroj (obvykle google, seznam, facebook apod.), povinný parametr
- utm_medium - médium (obvykle cpc, cpm, social, viral, pr apod.), povinný parametr
- utm_campaign - kampaň (libovolný název kampaně), povinný parametr
- utm_content - obsah reklamy (někdy také název reklamní sestavy), nepovinný parametr
- utm_term - klíčové slovo (někdy také vyhledávací dotaz), nepovinný parametr
Na první pohled se sice může zdát, že díky těmto parametrům si můžete do Google Analytics poslat poměrně hodně dat, ale věřte mi, pokud nemusíte, nepoužívejte manuální značkování pro Google Ads (dříve AdWords). Pro reklamní systém Sklik je situace jiná, ale o tom si povíme zase někdy jindy :-)
Jak je možné automatické značkování aktivovat?
Lze to provést v nástroji Google Analytics pokud máte dostatečná práva. Přejděte do sekce „Správce“ poté přejděte do prostředního sloupce s názvem „Služba“ a v něm vyberte položku „Propojení s účtem Ads (dříve AdWords)“. Dále již můžete intuitivně postupovat podle níže uvedeného obrázku.
Zdroj obrázku: Google Analytics
Jaké nové přehledy a metriky díky propojení získáte?
Díky propojení získáte řadu zajímavých metrik, které obohatí vaše analýzy. Budete moci třídit návštěvy mezi placené a neplacené, ale přenesou se vám díky automatickému značkování do Google Analytics také informace z Google Ads (dříve AdWords) o průměrné ceně za proklik, počtu kliknutí apod. S čímž také můžete srovnávat míru okamžitého opuštění webu, míru konverze počítanou dle Google Analytics (ano, je v tom rozdíl), a také tržby z pohledu Google Analytics.
Klíčová slova vs. Vyhledávací dotazy
Mezi klíčovými slovy a vyhledávacími dotazy je podstatný rozdíl. Klíčová slova jsou vámi navržená klíčová slova v reklamní sestavě, přičemž vyhledávací dotazy jsou skutečné vyhledávací dotazy uživatelů (čili to, co zadali do vyhledávacího řádku v Google), které spustily vaše kampaně na zadaná klíčová slova.
Souvisí s tím i tzv. longtailové fráze. V případě, že bude uživatel hledat pomocí vyhledávacího řádku v Google vyhledávací dotaz „pánské sportovní boty“ a vy budete mít v sestavě například frázovou shodu na klíčové slovo „sportovní boty“, pak se vaše reklama na daný vyhledávací dotaz spustí a budete moci soutěžit v PPC aukci.
Je pak velká škoda připisovat výkonnost pouze vašemu klíčovému slovu „sportovní boty“ v reklamní sestavě, ale je vhodnější se podívat, jaké vyhledávací dotazy spustili PPC aukci. Díky tomu získáte další náměty na nová klíčová slova, která jsou relevantní a z nichž uživatelé neopouštějí váš web ihned po prokliku PPC inzerátu.
Kde najít přehled Vyhledávací dotazy v Google Analytics pro data z Google Ads (dříve Google AdWords)?
Najdete jej v sekci „Akvizice“, dále jděte do „Ads (dříve AdWords)“, posléze vyberte položku „Vyhledávací dotazy“. Díky tomuto přehledu získáte nové možnosti optimalizace PPC kampaní a obohatíte je o nová klíčová slova, která by vás možná ani nenapadla.
Zdroj obrázku: Google Analytics
8 důvodů proč konzultovat právě s námi:
- Patříme mezi Google Partners.
- Jsme držiteli Sklik.cz ověření.
- Oba jsme na volné noze, nejsme agentura.
- Jednáme a konzultujeme každý za sebe.
- Jsme transparentní.
- Vše měříme a vyhodnocujeme.
- Dáváme doporučení na základě „tvrdých dat“.
- Můžete nám kdykoliv zavolat s vašim dotazem.
Chcete odebírat novinky?